Кодекс безпечного освітнього середовища (КБОС)
Що таке БУЛІНГ?
Булінг (знущання, цькування, залякування) - це зарозуміла, образлива поведінка, пов'язана з дисбалансом влади, авторитету або сили.
Булінг проявляється у багатьох формах: є вербальна, фізична, соціальна форми булінгу, а також кіберзалякування.
Вербальний булінг - словесне знущання або залякування за допомогою образливих слів, яке включає в себе постійні образи, погрози й образливі коментарі про кого-небудь (про зовнішній вигляд, релігію, етнічну приналежність, інвалідність, особливості стилю одягу і т. п.).
Фізичний булінг - фізичне залякування за допомогою агресивного фізичного впливу полягає в багаторазово повторюваних ударах, стусанах, підніжках, блокуванні, поштовхах і дотиках небажаним і неналежним чином.
Соціальний булінг - соціальне залякування із застосуванням тактики ізоляції припускає, що когось навмисно не допускають до участі в роботі команди, групи, перебуванні за обіднім столом, грі, занятті спортом чи громадській діяльністі.
Кіберзалякування (кібернасильство) або булінг у кіберпросторі - звинувачення когось з використанням образливих слів, брехні та неправдивих чуток за допомогою електронної пошти, текстових повідомлень і повідомлень у соціальних мережах. Сексистські, расистські та подібні їм повідомлення створюють ворожу атмосферу, навіть якщо не спрямовані безпосередньо на дитину.
Алгоритм дій при виявленні випадків булінгу
- Заява
- Наказ про створення комісії
- Протокол з рішенням
- Заходи реагування
- Надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили боулінг, стали його свідками або постраждалим від булінгу.
- Інформування органів поліції, ССД.
Терміни подання та розгляду заяв
1. Заявники зобов’язані терміново повідомляти керівника закладу про випадки булінгу (цькування), а також подати Заяву.
2. Рішення про проведення розслідування із визначенням уповноважених осіб видається протягом 1 робочого дня з дати подання Заяви.
3. Розслідування випадків булінгу (цькування) уповноваженими особами здійснюється протягом 3 робочих днів із дати видання рішення про проведення розслідування.
4. За результатами розслідування протягом 1 робочого дня створюється Комісія та призначається її засідання на визначену дату, але не пізніше ніж через 3 робочі дні після створення Комісії.
5. Директор закладу зобов’язаний повідомити уповноважені органи Національної поліції (ювенальна поліція), службу у справах дітей, відділ освіти про кваліфікований Комісією випадок булінгу (цькування) протягом одного дня.
ЗРАЗОК написання заяви дивитися вище.
Реагування на доведені випадки булінгу
1. На основі рішення комісії з розгляду випадків булінгу (цькування), яка кваліфікувала випадок як булінг (цькування), а не одноразовий конфлікт чи сварку, тобто відповідні дії носять систематичний характер, директор закладу:
- повідомляє уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України (ювенальна поліція), службі у справах дітей, відділ освіти про випадки булінгу (цькування) у закладі освіти;
- забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу (цькування) (далі - Заходи).
2. Заходи здійснюються заступником директора з виховної роботи у взаємодії з практичним психологом школи та затверджуються директором закладу.
3. З метою виконання Заходів запроваджуються консультаційні години у практичного психолога, створено скриньки довіри, оприлюднено телефони довіри.
Заходи з протидії булінгу у 2022-2023 н.р.